Artykuł w gazecie | Blog

Okiem praktyka. Klient onkologiczny- terapie samoakceptacji.  

U kosmetolożki

Klientkom onkologicznym proponuję zwykle zabiegi oparte na sprawdzonych recepturach i krótkich składach INCI. Nie można wykonać tu zbyt bogatego w składniki aktywne zabiegu, bo w tym przypadku ważna jest ilość potencjalnych substancji drażniących. Czasem dla przywrócenia komfortu wystarczy wykonać delikatny profesjonalny demakijaż, nałożyć maskę w kremie, na której zrobimy kilka/kilkanaście ruchów delikatnego masażu uciskowego i wykończymy zabieg aplikacją stosownego kremu. Często dla klientki po leczeniu onkologicznym wizyta w gabinecie to terapia samoakceptacji, która zaczyna się w momencie gdy ja-kosmetolog nie boję się jej dotknąć i gdy daję jej do zrozumienia, że wiem, jak pomóc.

Zabieg na skórze osoby borykającej się z chorobą nowotworową może składać się z:
-krótkiego, delikatnego demakijażu,
-peelingu opartego na enzymach roślinnych lub moczniku (można użyć folii spożywczej, by zwiększyć przepuszczaIność/chłonność naskórka),
-aplikacji skoncentrowanego serum dostosowane go do problemu (warto zwrócić uwagę na produkty o działaniu przeciwzapalnym i obkurczającym naczynia krwionośne, które jednocześnie działają nawilżająco i przeciwświądowo, a także na preparaty ukierunkowane na uszczelnienie bariery naskórkowej i odbudowujące florę bakteryjną skóry),
-nałożenia kremowej maski, np. bogatej w niskocząsteczkowy kwas hialuronowy i d-pantenol,
-wykończenia zabiegu kremem uszczelniającym, np. z zawartością ceramidów, alantoiny, d-pantenolu, kwasu 18-beta-gIicerytynowego, szikimowego czy fitowego.

Jakich zabiegów unikać?
Moim zdaniem powinno minąć co najmniej 7 lat od zabiegów medycznych, zanim zaczniemy wykonywać inwazyjne zabiegi kosmetologiczne, które mocno stymulują skórę, tym bardziej ze składnikami, które powodują wydłużenie życia komórek oraz hamują ich naturalną śmierć. Po leczeniu onkologicznym należy unikać zabiegów z naskórkowymi czynnikami wzrostu lub substancjami je stymulującymi (karboksyterapia, mikrodermabrazja, mezoterapia igłowa i mikroigłowa, zabiegi z RF i HIFU, lasery i lampy LED biostymulujące, lasery frakcyjne). Za pisemną zgodą lekarza prowadzącego będzie można wykonać zabiegi manualne oparte na olejach przeciwzapalnych i uszczelniających płaszcz hydrolipidowy skóry, które przeznaczone są dla klientów onkologicznych. Do zabiegów potencjalnie bezpiecznych należy oksybrazja, podczas której delikatnie oczyszczamy skórę i wtłaczamy substancje odżywcze, jednak należy to robić na niskich parametrach, tak by nie podrażnić uszkodzonej skóry.

Dłonie i stopy

Klient onkologiczny to często osoba z dużą suchością skóry stóp, pękającymi piętami, zwiniętymi rurkowato paznokciami. Tutaj podstawą jest pomoc w szybkiej regeneracji uszkodzonej, niedożywionej skóry. Zabiegi na paznokcie i dłonie rozpoczynamy już po skończonym leczeniu chemioterapeutycznym Iub radiologicznym, gdy nie mamy stanów zapalnych – moja propozycja to zapomniane zabiegi parafinowe metodą, którą nazywam „na kanapkę”. Peeling z enzymami papai i składnikami NMF, bogaty w oleje oraz kwas hialuronowy wmasowuję w skórę dłoni, następnie grubo nakładam krem bogaty w d-pantenol, który nie tylko koi podrażnioną skórę, ale działa nawilżająco oraz kojąco na podrażnienia, jednocześnie usprawniając metabolizm komórek. Jeśli nie występują przeciwwskazania, wykonują okład parafinowy lub nakładam tylko foliowe rękawiczki, które sprawią, że skóra zwiększy swoją przepuszczalność. Ważne, by poczekaj do momentu, aż klientka wyraźnie poczuje spadek temperatury okładu. Nawilżanie opieram na olejach naturalnych. Zbawieniem okazuje się maść z olejem kanabisowym, a na suche paznokcie ich delikatne oczyszczenie oraz skrócenie i aplikacja serum kolagenowego z odpowiednimi olejkami eterycznymi. W czasie chemioterapii może dochodzić do intensywnych stanów zapalnych fałdów paznokciowych, może też dojść do spełzania płytki paznokciowej i wtedy nasze czynności będą tylko do raźne. Będą polegały na poleceniu kosmetyków z zawartością miodu, kwasu hialuronowego, aloesu, mocznika w niskich stężeniach oraz d-pantenolu.

Tekst pochodzi z LNE126 5/2019 str110-111

ZAREZERWUJ WIZYTĘ